Kullanıcı Sözleşmesi

 

MADDE 1 - TARAFLAR

1.1.  Nelida İç ve Dış Ticarete ait olan ve “www.nelida.com.tr” adresinde faaliyet gösteren, elektronik ortamda yer alan site içeriği ile alışveriş hizmeti sunan internet sitesi.

Zekeriyaköy Merkez Mevkii Petekkent No:25 Sarıyer - İstanbul

(bundan böyle “Nelida” olarak anılacaktır.)

1.2. Nelida’ya üye olan, alışveriş yapan kişi, kurum ve kuruluşlar.

(bundan böyle “Kullanıcı” olarak anılacaktır.)

 

MADDE 2 - SÖZLEŞMENİN KONUSU2.1. İşbu sözleşmenin konusu; Nelida'da özellikleri ve fiyatı yer alan ürün ve/veya ürünlerin Kullanıcı tarafından sipariş edilmesi, tedariki, ödemesi ve teslimatının gerçekleştirilmesi ile 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeleri Uygulama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik hükümleri doğrultusunda tarafların hak ve yükümlülüklerinin tespiti ve işbu sözleşmenin uygulama ve yorumundan doğacak uyuşmazlıkların çözüm yollarının gösterilmesidir.

 

MADDE 3 - GENEL HÜKÜMLER3.1. Nelida'da yer alan tüm ürünlerin türü, miktarı, markası, modeli, rengi ve satış fiyatı Nelida'da belirtildiği gibidir.

3.2. Kullanıcının sipariş vereceği ürün ve/veya ürünlerin teslimatı için siparişi ile ilgili bilgileri tam ve eksiksiz vermesi, siparişin Nelida tarafından onaylanması ve bedelinin Nelida'da sunulan ödeme şekillerinden biri kanalı ile Kullanıcı tarafından ödenmiş olması şarttır.

3.3. İşbu sözleşmede yer alan şartlar Kullanıcı tarafından eksiksiz olarak yerine getirilmezse Nelida'nın sipariş edilen ürünü teslim etme yükümlülüğü ortadan kalkar.

3.4. Nelida'dan sipariş verilen, kredi kartı ile ödemesi yapılacak olan ürün ve/veya ürünlerin Kullanıcı'ya tesliminden sonra Kullanıcı'nın kusurundan kaynaklanmayan sebepler ile banka tarafından ürün ve/veya ürünlerin bedelinin ödenmemesi durumunda, Kullanıcı ürün ve/veya ürünleri 1 (bir) gün içerisinde nakliye giderleri de Kullanıcı'nın kendisine ait olacak şekilde Nelida'ya göndermek zorundadır.

 

MADDE 4- KULLANICININ HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

4.1. Kullanıcı, Nelida servis ve hizmetlerinden yararlanırken işbu sözleşmede yer alan tüm şartlara, ilgili tüm ulusal ve uluslararası mevzuata uymayı ve uymaması halinde hakkında yapılacak her türlü yasal işlem ve buna bağlı olarak doğacak her türlü yasal sonuçtan sorumlu olacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.2. Kullanıcı, Nelida'nın vereceği hizmetlerden en iyi ve tam şekilde yararlanabilmek için Nelida'ya üye olurken tamamen rızası dahilinde verdiği kişisel bilgileri ve sipariş vereceği ürün ve/veya ürünler ile ilgili bilgilerin doğru, hatasız ve tam olarak vermekle yükümlüdür. Kullanıcı'nın eksik veya hatalı bilgi vermesi sebebi ile meydana gelecek aksama ve zararlardan tamamen Kullanıcı sorumlu olup, bu hallerde üyeliği Nelida tarafından sonlandırılabilir.

4.3. Kullanıcı, Nelida'dan sipariş vereceği ürün ve/veya ürünlerin özelliklerine, satış fiyatına, ödeme şekillerine ve teslimatına ilişkin tüm bilgileri okuyup onay verdiğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.4. Kullanıcı, Nelida'dan alışveriş yapabilmek için yalnızca Nelida'da sunulmuş olan ödeme şekillerini kullanacağını ve ödemeleri işbu Sözleşme'de ve Nelida'da belirtilen şartlarda gerçekleştireceğini kabul, beyan ve taahhüt eder. 

4.5. Kullanıcı, site adının, adresinin ve içeriğinin Nelida İç ve Dış Ticaret tarafından belirlendiğini, haber verilmeden değiştirilebileceğini, sistemin izlenebileceğini, gerekli görüldüğü durumlarda site işleyişine müdahalede bulunulabileceğini, sebep göstermeden üyelerin hizmetten yararlandırılmayabileceğini ve üyeliklerine son verilebileceğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

4.6. Kullanıcı, Nelida'nın kullanımı sırasında kaybolacak, ve/veya eksik alınacak, yanlış adrese iletilecek bilgi mesaj ve dosyalardan Nelida'nın sorumlu tutulamayacağını kabul, taahhüt ve beyan eder.

 

MADDE 5- NELİDA’NIN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ

5.1. Nelida, gerekli gördüğü hallerde sistemin çalışmasını askıya alabilir veya durdurabilir. Bu hallerde Nelida'nın üyelere karşı hiçbir sorumluluğu olmayacaktır.

5.2. Nelida, Kullanıcıları üye kayıt formunu doldurması ve elektronik ortamdan onaylatmasına rağmen herhangi bir sebep göstermeden üye olarak kabul etmeyebilir. Nelida, herhangi bir sebep göstermeden Üyelerin  üyeliğini dondurabilir veya son verebilir.

5.3. Nelida, Kullanıcı’nın başka internet sitelerine geçişini sağlayabilir, ancak Kullanıcı bu internet sitelerinin içeriğinden Nelida'yı hiçbir şekilde sorumlu tutamaz.

5.4. Nelida'da yer alan ürün ve/veya ürünler stokta bulunduklarının taahhüdü olmayıp, satışlar Nelida'nın stokları ile sınırlıdır.

5.5. Nelida'da yer alan ürünlerin fiyat ve nitelikleri Nelida tarafından belirlenir ve gerekli görülen durumlarda Nelida tarafından değiştirilebilir. Ürünlerin Nelida'da yer aldığı fiyat ve/veya nitelikleri ile geçerli durum arasında fark varsa Nelida teslimatı geçerli duruma göre yapabilir ya da sipariş iptal edilerek ürün ve/veya ürünlerin bedeli Kullanıcı'ya iade edilir.

5.6. Nelida'da yer alan ürün fiyatlarındaki yanlışlıkların, dizgi ve sistem hatalarından kaynaklanması durumlarında Nelida sorumlu tutulamaz.

5.7. Nelida, Kullanıcı tarafından siparişi verilen ürün ve/veya ürünlerin, Kullanıcı’nın sipariş esnasında belirttiği niteliklere uygun, sağlam ve eksiksiz olarak teslim edilmesinden sorumludur.

5.8. Nelida, gerekli gördüğü hallerde hizmet ve servislerinde değişiklikler yapabilir, ücretsiz olanları ücretlendirebilir.

5.9. Nelida, değişen teknoloji ve mevzuata uyum sağlanması amacıyla işbu sözleşmenin hükümlerini değiştirebilir, yeni hükümler koyabilir.

 

MADDE 6- ÜYELİK

6.1. Nelida üyesi olabilmek için, üye kayıt formunun tam olarak doldurulup onaylanması gerekir. Üyelik işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber Kullanıcı sadece kendi tarafından bilinecek olan bir "şifre" belirler. Kullanıcı'nın belirleyeceği "şifre"nin güvenlik seviyesinden ve gizliliğinin korunmasından yalnızca kendisi sorumludur. Sadece üyelere özel olan hizmetlerden faydalanabilmek için "şifre" ile giriş yapmak zorunludur. Site üzerinde "şifre" ile yapılacak her türlü işlemden Kullanıcı şahsen sorumludur.

 

MADDE 7- SİPARİŞ

7.1. Nelida, siparişleri mesai saatleri içinde (her gün 10:00 - 18:00) değerlendirecektir. Saat 18:00’den sonra verilen siparişler ise, takip eden iş günü mesai saatleri içerisinde işleme alınacaktır.

7.2. Kullanıcının vermiş olduğu siparişin başarıyla tamamlanmasıyla üye kayıt formunda yer alan Kullanıcı e-posta adresine siparişi ile ilgili bilgilerin yer aldığı ve siparişinin onaylandığını belirten bir e-posta gönderilir.

7.3. Kapıda ödeme şeklinin seçildiği durumlar haricinde siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından sipariş tutarı blokesinin yapıldığı ya da sipariş bedelinin Nelida’nın hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

7.4. Kullanıcı, siparişi ile ilgili her türlü soru ve sorunu için Nelida'nın sipariş e-posta adresi ile iletişim kuracaktır.

 

MADDE 8- ÖDEME

8.1. Nelida'dan sipariş verilecek ürün ve/veya ürünlerin ödemesi kapıda ödeme, havale ile ödeme ve kredi kartı seçeneklerinden biri ile yapılabilir. Bu ödeme yöntemleri dışında yapılacak bir ödeme kabul edilmeyecektir.

8.2. Kullanıcı, Nelida'dan sipariş verebilmek ve siparişini teslim alabilmek için gerekli tüm ücretleri ödemekle yükümlüdür. Nelida'da yer alan tüm ürün fiyatlarına KDV dahildir. Kullanıcının sipariş verdiği ürün ve/veya ürünlerin teslimatı için gerekli tüm kargo masrafları Kullanıcıya aittir.

8.3. Kredi kartı işlemlerinde bilgi nakli Nelida tarafından SSL olarak güvenli bağlantı ile sağlanacaktır.

8.4. Mücbir sebepler ve ürün iadesi haricinde Nelida tarafından tahsil edilen ücretler Kullanıcıya geri ödenmez.

8.5. Ödemelerin doğru ve eksiksiz olarak Nelida'ya yapılmasına karşılık olarak Kullanıcıya üye kayıt formunda beyan ettiği bilgiler doğrultusunda bir fatura düzenlenir ve kayıtlı adresine ulaştırılır.

8.6. Kapıda ödeme şeklinin seçildiği durumlar haricinde, Kullanıcı’nın kredi kartının veya banka hesabının provizyonu sonrasında ödemenin başarılı olması ile Nelida'nın siparişi teslim yükümlülüğü doğar.

 

MADDE 9- ÜRÜN TESLİMİ

9.1. Yurtiçinde ürün teslimatı, anlaşmalı kargo firmaları ile gerçekleştirilir ve kargo ücreti bütün ürünler için sipariş esnasında belirtildiği gibidir. Ambalajlama, hediye paketi gibi ek hizmetler için ek ücret talep edilebilir.

9.2. Kullanıcı tarafından siparişi verilen ürün ve/veya ürünler, 10 (on) gün içerisinde Kullanıcının verdiği adresteki kişi veya kuruluşa teslim edilir.

9.3. Kullanıcı tarafından siparişi verilen ürün ve/veya ürünlerin teslimatı, Kullanıcının belirlediği üçüncü bir kişiye yapılıyorsa, bu kişinin teslimatı kabul etmemesinden Nelida sorumlu değildir.


9.4. Kullanıcı, ürün teslimatı sırasında geçerli bir kimlik belgesi göstermek, kimlik bilgilerinin kaydedilmesine izin vermek ve ilgili yerlere imza atmak zorundadır. Ürün teslimatının üçüncü kişilere yapılması durumunda da ürünü teslim alacak kişinin geçerli bir kimlik belgesi göstermesi, bu bilgilerin kaydedilmesine izin vermesi ve ilgili belgeleri imzalaması zorunludur. Bu yükümlülüklerin Kullanıcı veya Kullanıcı’nın belirlediği üçüncü kişi tarafından yerine getirilmemesi durumunda teslimat yapılmaz ve bu sebeple doğmuş ve doğacak olan tüm masraflar Kullanıcı tarafından karşılanır.

 

MADDE 10- ÜRÜN İADESİ

10.1. Ürün iadesi yalnızca ürünün kusurunun malzeme, üretim ve nakliye sırasında kargo firmasından kaynaklanması durumlarında yapılabilir. Üründe tespit edilen kusurun Kullanıcıdan kaynaklandığı durumlarda ürün iadesi yapılmaz.

10.2. Kullanıcı, Nelida'dan sipariş verdiği ürün ve/veya ürünleri teslim aldığı aynı iş günü içerisinde iade hakkına sahiptir. Aksi halde Kullanıcı sipariş verdiği ürün ve/veya ürünleri iade edemez.

10.3. Kullanıcı, ürünü teslim aldığı anda kontrol etmek, vakit geçirmeden üründeki kusuru Nelida'ya bildirmek yükümlülüğü altındadır. Ambalajı açılmış, tahrip edilmiş ve kullanılmış ürünler iade edilemez. 

10.4. Kullanıcı ürün ve/veya ürünleri kendisine teslim edildiği andaki hali ile geri vermekle yükümlüdür, aksi takdirde Nelida ürün iadesini kabul etmeyecektir. 

10.5. Kullanıcı’nın ürünü iade etmesi halinde, ürünü tüm fatura kopyaları ile beraber eksiksiz olarak Nelida’ya iade etmelidir.

10.6. Ürün iadesi halinde, iade edilen ürün ve/veya ürünlerin ücreti Nelida tarafından 10 (on) gün içerisinde Kullanıcı’ya iade edilecektir. Bankaların söz konusu miktarı Kullanıcı’nın hesabına yansıtmasında meydana gelecek gecikmelerden Nelida sorumlu tutulamaz.

10.7. Kullanıcı tarafından kusurlu olduğu iddia edilen ürünün incelenmek üzere Nelida'nın merkezine ulaştırılması ve Kullanıcı’ya geri gönderilmesi için ödenecek kargo ücreti ve diğer masraflar, kusurun üretim kaynaklı olmaması durumunda Kullanıcı tarafından karşılanacaktır.

10.8. İadesi yapılacak ürünler, Nelida’nın çalıştığı kargo şirketleri tarafından Nelida’ya ulaştırılmalıdır.

10.9. Kusurun Kullanıcı kaynaklı olmadığı durumlarda, Nelida en kısa sürede yeni ve sağlıklı bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacaktır.

 

MADDE 11- FİKRİ MÜLKİYET HAKLARI

11.1. Nelida'da yer alan ve telif haklarına tabi olan tasarım, metin, html ve diğer kodlar, ürün, desen, fotoğraf ve özgün çalışmalar Nelida'ya ait olarak ve/veya üçüncü bir kişiden lisans alınarak kullanılmaktadır. Kullanıcılar bu yazılım ve çalışmaları hiçbir şekilde yeniden satamaz, paylaşamaz, sergileyemez, çoğaltamaz, işleyemez ve dağıtamaz. Aksi takdirde Nelida ve/veya üçüncü kişilerin hukuka aykırı eylemlerinden dolayı uğrayacağı zarar, ziyan ve tazminat hakları ile mahkeme masrafları ve avukatlık ücretinden (bunlarla sınırlı olmamak kaydı ile her türlü masraftan) Kullanıcı sorumludur.

 

MADDE 12 - MÜCBİR SEBEPLER

12.1. Mücbir sebepler; doğal afetler, genel grev, isyan, savaş, iletişim sorunları, altyapı ve internet arızaları, nakliyeyi engelleyecek derecede kötü hava koşulları ve Nelida'nın kontrolü ve gerekli dikkati göstermesine rağmen önleyemeyeceği olaylardır.

12.2. Nelida, mücbir sebepler ile sözleşme konusu ürün ve /veya ürünleri süresi içinde teslim edemez ise, durumu Kullanıcı'ya bildirmekle yükümlüdür. Bu gibi durumlarda Nelida, geç ve/veya eksik ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle yükümlü değildir ve bunlara bağlı olarak Nelida'dan herhangi bir tazminat talep edilemeyecektir.

12.3. Bahsi geçen hallerde, Kullanıcı siparişin iptal edilmesini, sözleşme konusu ürün ve/veya ürünlerin varsa benzeri ile değiştirilmesini, ve/veya teslimat süresinin engelleyici durumun ortadan kalkmasına kadar ertelenmesi haklarından birini kullanabilir. Kullanıcı'nın siparişi iptal etmesi halinde ödediği tutar 10 (on) gün içinde kendisine aynen nakten ve defaten ödenir.

 

MADDE 13- YÜRÜRLÜLÜK

13.1. İşbu sözleşme, Kullanıcının kayıt formunu doldurup Nelida'dan elektronik ortamda onaylamasıyla yürürlüğe girecek ve feshedilinceye kadar geçerli olacaktır.

 

MADDE 14 - YETKİ

14.1. İşbu sözleşmeden doğacak ihtilafların hallinde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

 

MADDE 15- FESİH

15.1. Nelida, işbu sözleşmeyi her zaman için tek taraflı olarak hiçbir ihbar ve ihtara gerek olmaksızın feshedebilir.